Czcionka:

A+A-

Kontrast:

7 września Dzień Edukacji Kaszubskiej

Skrzidła kaszëbsczi edukacje sã zagãscëłë, czedë Ùstôw państwòwi z 07.09.1991 wprowadzył w szkòłowé òbrëmié wôżny articzel 13., co gôdôł, że szkòła je òbrzeszonô do stwòrzeniô ùcznióm mòżlëwòtë pòdtrzimiwaniô swòji jawertnotë.
W ùszłim rokù Òglowi Zarząd KPZ pòstanowił, że dzéń 7 séwnika mdze Dniã Kaszëbsczi Edukacje. Je to ùstanowioné na wdôr ùchwaleniô Ùstôwù ò systemù òswiatë z dnia 7 séwnika 1991 rokù, chtërny pierszi rôz w historie ùmòżlëwił rëchtowanié nôùczaniô kaszëbsczégò jãzëka w szkòłach.
W 2022 r. Zarządu Głównego ZKP ustanowił nowe święto - Dzień Edukacji Kaszubskiej.Ustanowiony on został na pamiątkę uchwalenia Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku (Dz.U. 1991 nr 95 poz. 425), która umożliwiła organizację nauczania języka kaszubskiego w szkołach. 
7 września jest więc niezwykle ważnym dniem dla społeczności kaszubskiej. Święto to jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli języka kaszubskiego, a także właściwym dniem dla składnia gratulacji i podziękowań za pracę szkólnych kaszebscego. Pragniemy, aby 7 września był róweniż okazją do dyskusji, konferencji i wydarzeń poświęconych edukacji kaszubskiej. W ramach obchodów Dnia Edukacji Kaszubskiej wręczana będzie coroczna nagroda  „Bëlny Szkólny”.

 

Tczëwôrtny szkólni kaszëbsczégò jãzëka
Z lëżnoscë dzysdniowégò swiãta chcemë Wama baro pòdzãkòwac za wszëtkò, co dotëchczôs Wa zrobilë dlô kaszëbsczi sprawë, a téż żëczëc wiele cekawëch ùdbów na pòdskacającą kaszëbską stegnã ze szkòłownikã, niegasnący energie, ùcechë z robòtë z dzecama a młodzëzną.
 
 
 
Data dodania: 2023-09-07 16:43:11
Data edycji: 2023-09-07 16:45:43
Ilość wyświetleń: 52
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook