Czcionka:

A+A-

Kontrast:

AKCJA ŻONKILE

AKCJA ŻONKILE

     19 kwietnia przypadała 78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Symbolem pamięci tego wydarzenia z wiosny 1943 roku jest żonkil.

     Dlaczego żonkil? Dlatego, że Marek  Edelman – ostatni przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej każdego 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie otrzymywał bukiet żółtych żonkili. Nigdy nie udało się ustalić od kogo. Szedł z nimi pod pomnik Bohaterów Getta. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

     Aby upamiętnić ofiary tego wydarzenia postanowiliśmy się  włączyć  w akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile" organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, która  ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Braliśmy udział w premierowym pokazie filmów pt: "Będę pisać" oraz "Muranów-dzielnica północna" ukazujących losy polskich Żydów. Symbolem akcji stały się papierowe żonkile, które każdy z nas miał przypięte tego dnia jak widać na naszym wspólnym zdjęciu.
 

 

Data dodania: 2021-04-16 13:13:15
Data edycji: 2021-04-20 16:23:11
Ilość wyświetleń: 360
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej