Czcionka:

A+A-

Kontrast:

RKO W NASZEJ SZKOLE

RKO W NASZEJ SZKOLE

 

RKO w rytmie „Stayin' Alive”

      

      Wczoraj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia Rekordu w Pierwszej Pomocy. Akcja odbywała się pod patronatem fundacji WOŚP Ratujemy i Uczymy Ratować.

 

     16 października - to nie przypadkowa data – tego dnia obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Dzień ten obchodzony jest od 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Fundacja WOŚP uczestniczy w nim od samego początku. Próba bicia Rekordu była zatem świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych i najstarszych. Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia. Natychmiastowe rozpoczęcie resuscytacji przez świadków zdarzenia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia trzykrotnie.

 

      Nasi uczniowie zanim przystąpili do bicia rekordu najpierw, na lekcjach wychowania fizycznego, zostali zapoznani ze sposobami postępowania w przypadku NZK (nagłego zatrzymania krążenia) – poprawnego wykonywania RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Uczniowie naszej szkoły, w czasie bicia rekordu, prezentowali kilka sposobów resuscytacji: od podstawowej w rytmie 30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa oddechy ratownicze metodą usta usta do resuscytacji z użyciem worka samorozprężalnego (Ambu). W utrzymaniu prawidłowego rytmu uciśnięć – 120 uciśnięć na minutę – pomagał nam przebój Bee Gees „Stayin' Alive”. Dzięki przychylności władz Centrum Park Wodny Chojnice oraz Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce nasi podopieczni mogli trenować RKO na nowoczesnych fantomach. Bicie Rekordu Pierwszej Pomocy trwało od godziny 12:00 do godziny 12:30 na naszej szkolnej „Jaskółce”. W akcję zaangażowani byli uczniowie niemalże całej szkoły. Dodatkową atrakcją dla dzieci było pojawienie się drużyny Chojnickiej Ochotniczej Straży Pożarnej pod dowództwem Aleksandra Milachowskiego, która czuwała nad poprawnością wykonywania zabiegów resuscytacyjnych naszych milusińskich.

 

       O tym czy rekord został pobity dowiemy się już niebawem, najważniejsze jest jednak to, że nasi najmłodsi posiedli wiedzę ratującą życie. Mamy nadzieję, że w razie potrzeby będą mieli odwagę ją wykorzystać. Nad estetyką przedsięwzięcia czuwały panie: Sabina Baczyńska i Monika Puchert-Ejsmont oraz uczennice klasy VIII Amelia Zielińska i Weronika Beska, Montażem zdjęć i filmiku na stronę internetową szkoły zajęła się pani Marzena Zdrojewska. Organizatorami szkolnej akcji bicia rekordu pierwszej pomocy byli: pan Daniel Stanisławski i pani Anna Badowska.

 

Relację z wydarzenia zobaczyć można w dzisiejszym wydaniu gazety pomorskiej!!!

Data dodania: 2019-10-17 22:46:37
Data edycji: 2019-10-18 08:53:18
Ilość wyświetleń: 813
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej