Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka szkolna kl. 4 - 8

10 października 2024 r.  uczniowie naszej szkoły  wyjechali na wycieczkę . Pierwsze kroki skierowali na wieżę widokową znajdującą  się w Szymbarku - malowniczej miejscowości w  samym centrum Szwajcarii Kaszubskiej.  Z najwyższej platformy widokowej, mierzącej 36,5 m, podziwialiśmy Krzyż Wdzydzkich Jezior, liczne półwyspy, zatoczki oraz wzniesienia w malowniczych barwach jesieni. Ten niezwykle zróżnicowany krajobrazowo region, ma swoją legendę. Mówi ona, że Pan Bóg tworząc ziemię zupełnie zapomniał o Kaszubach. Na szczęście upomniał się o nie anioł, który miał czuwać nad tą krainą. Pan Bóg zerknął do swoich przepastnych worów. Okazało się, że pozostało tam owszem wiele pięknych rzeczy, ale wszystkie po trochu. Cóż więc miał zrobić? Nowa kraina stała się mieszanką tego wszystkiego, co Bogu pozostało. Obdarzył więc ją tym wszystkim, co pozostało: lasami sosnowymi i borami, jeziorami i rzekami, wydmami i morzem, klifami i piaszczystą plażą, dolinami i wzgórzami. Bóg spojrzawszy na swe dziwne dzieło uśmiechnął się, a z tym uśmiechem zajaśniało na niebie słońce odsłaniając całą urodę Kaszub.

Kolejnym naszym punktem programu było zwiedzanie XVIII-wieczny dworek w Będominie, w którym urodził się i wychowywał Józef Wybicki. Obecnie mieści się w nim  Muzeum Hymnu Narodowego. W tej pięknej historycznej scenerii uczniowie poszerzyli wiedzę o życiu i działalności Józefa Wybickiego. Przypomnieli też sobie historię polskich symboli narodowych - hymnu, flagi i godła. Ciekawym punktem był udział w warsztatach papieru czerpanego i woskowych świec.

 

Po dotarciu do skansenu etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich udaliśmy się na lekcję malowania na szkle, starej tradycji Kaszubów.
Jest to pierwszy w Polsce i najstarszy skansen założony w 1906r. przez Izydora i Teodorę Gulgowskich. Spacerując po wsi odwiedziliśmy starą szkołę, dalej mijając kapliczki i krzyże zwiedzaliśmy kuźnię, wiatraki, chałupy wiejskie, rzemieślnicze, rybackie oraz szlacheckie dworki. Mieliśmy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie, w początek XIX wieku.  Budynki wyglądają tak samo jak przed laty. Ciekawostką był drewniany kościół z 1700r. wybudowany bez użycia gwoździa, przeniesiony ze Swornychgaci. Zmęczeni, ale i zadowoleni wróciliśmy planując  kolejną wyprawę w ciekawe miejsca naszego regionu.
Data dodania: 2024-10-14 14:03:57
Data edycji: 2024-10-14 14:39:16
Ilość wyświetleń: 289
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej